Mój tekst na blogu Elab Magazine
Studia to czas na poszukiwania, eksperymenty, zrywy. Jak podjąć takie wyzwanie w sposób najbardziej produktywny i perspektywiczny?
Kontakty
Uniwersytet jest świetnym miejscem do budowania przyszłościowych relacji. Nie ograniczaj się do znajomych z roku. Wiele uczelni organizuje programy mentoringowe lub spotkania z absolwentami – skorzystaj z nich, takie kontakty procentują.
Nawiąż też kontakt z wykładowcami – doceniają entuzjastycznych i zaangażowanych studentów (piszę to jako wykładowca!). Zapytaj o coś po zajęciach, porozmawiaj, zgłoś się. Oczywiście, bez przesady – nie pisz dwudziestu maili tygodniowo i nie ślęcz pod drzwiami naukowców, ale postaraj się wyróżnić z tłumu. Kto wie, może będą potrzebowali przedsiębiorczego studenta i pomyślą akurat o Tobie? Na University of Reading, gdzie wykładam, istnieje UROP – Undergraduate Research Opportunities Programme, w którym pracownicy uniwersyteccy zatrudniają swoich studentów na letnie projekty badawcze. Warto? Na pewno.
Doświadczenie
Sam dyplom, nawet najlepszej uczelni, niewiele znaczy – na rynku pracy liczy się doświadczenie i sieć kontaktów. Zdobądź je podczas studiów. Rozważ wyjazdy, np. na wymianę studencką czy badania terenowe. Jeśli martwią cię fundusze, warto popytać na uczelni – często ma środki np. na wyprawy badawcze organizowane przez studentów. Nie zaszkodzi sprawdzić!
Wiele brytyjskich uczelni oferuje tzw. „sandwich placement year”, czyli rok przerwy na praktyki studenckie między drugim a trzecim rokiem studiów. To doskonała możliwość na sprawdzenie, czy obrana ścieżka kariery jest dla ciebie odpowiednia. Zdobędziesz przedsmak pracy w zawodzie, dodatkowe umiejętności, wypróbujesz swoją wiedzę w praktyce, nawiążesz nowe znajomości, a przy okazji może wpadnie trochę grosza? To wszystko bez presji ze strony rodziny („dlaczego jeszcze nie masz stałej pracy?”) – w końcu oficjalnie nadal jesteś studentem.
Zainteresowania
Może czas wypróbować uniwersytecką ofertę klubów sportowych, kół zainteresowań i organizacji studenckich? Zapisać się na coś zupełnie nowego? Zająć się działalnością społeczną bądź charytatywną, podjąć wolontariat? Nie ograniczaj się do oferty uczelni – zainteresuj się również członkostwem w stowarzyszeniach profesjonalistów, np. British Ecological Society. Da ci to dostęp do dodatkowych kwalifikacji, ciekawych wykładów, konferencji czy szkoleń.
Nie bójcie się wyzwań, one zawsze wzbogacają! A studia to idealny czas na opuszczenie swojej strefy komfortu.
Spotkajcie Joannę Bagniewską na Festivalu Edukacji Zagranicznej na stanowisku Oxford & Cambridge, już 22 października! Porozmawiajcie o tym jak to jest studiować na Oxfordzie i wysłuchajcie mowy motywacyjnej o 15:45 na Scenie Głównej.
Joanna przylatuje specjalnie dla Was na EEF! Więcej o Festivalu: www.eef-elabfundacja.pl