Każdy finalista miał tylko trzy minuty, mógł użyć dowolnych rekwizytów, o ile był je w stanie sam wnieść i obsłużyć na scenie. Liczyła się poprawność merytoryczna, umiejętność jasnego tłumaczenia naukowych zagadnień oraz sposób prezentacji.
Oto wyniki sobotniego finału:
1. Wygrała Joanna Bagniewska, wykładowczyni ekologii i bioróżnorodności na Nottingham Trent University. Opowiedziała o badaniach, z których wynika, że zapadającym w zimowe odrętwienie (torpor) chomikom kurczą się jądra, a sprawia to melatonina, hormon regulujący zegar biologiczny ssaków. Melatonina rządzi cyklem snu i czuwania także u człowieka, zawierają ją niektóre tabletki nasenne. Męska część widowni wstrzymała więc oddech w czasie jej wystąpienia, by na koniec z ulgą usłyszeć pointę: nie wszystkie wyniki badań na zwierzętach sprawdzają się u człowieka.
Joanna Bagniewska weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii (będącym częścią Cheltenham Science Festival). Otrzyma także nagrodę 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki.
Cały tekst: https://wyborcza.pl/1,75400,15920997,Finalisci_FameLab_2014_zmierza_sie_w_Koperniku.html#ixzz31ukTSqMM