Doktor Joanna Bagniewska jest zoologiem zajmującym się ekologią behawioralną. Młoda uczona obecnie pracuje na Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii, gdzie obok badań naukowych z powodzeniem popularyzuje także naukę. Jej doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim dotyczył biotelemetrii, czyli podglądactwa życia dzikich zwierząt.
Dr Joanna Bagniewska jest laureatką polskiej edycji konkursu popularyzatorskiego „FameLab”. Podczas polskiego finału wyjaśniała, m.in. w jaki sposób nasz organizm rozpoznaje, że jest noc i możemy odpocząć, mówiła, jakie znaczenie w tym procesie odgrywa melatonina.
Konkurs „FameLab” jest wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, organizowanym we współpracy z British Council w ponad 20 krajach całego świata. W Polsce jego współorganizatorem jest Centrum Nauki Kopernik. Przedsięwzięcie ma wyłonić najlepszego popularyzatora nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych.
Dr Joanna Bagniewska od wielu lat wspiera także młodych naukowców ze świata, a studentom z Polski doradza jak trafić na brytyjskie uczelnie.
Co zmieni BREXIT w życiu naukowców w Wielkiej Brytanii ? Dr Joannę Bagniewską zapytała o to Maria Wieczorkiewicz.