Polska badaczka w światowym finale konkursu FameLab

onet

 

Dr Joanna Bagniewska z Nottingham Trent University awansowała do ścisłego finału konkursu FameLab, który odbywa się w Wielkiej Brytanii. O zwycięstwo powalczy dzisiaj wieczorem z dziewięcioma innymi naukowcami.

FameLab to konkurs przypominający telewizyjne talent-show, jednak zamiast piosenkarzy czy tancerzy występują w nim naukowcy. Na opowiedzenie w fascynujący sposób o wybranym zagadnieniu mają zaledwie trzy minuty, a ich występy ocenia jury.

W światowym finale zawodów rozgrywanych między 3 a 5 czerwca w brytyjskim Cheltenham wzięło udział 23 naukowców zarówno z krajów europejskich, ale też z Republiki Południowej Afryki, USA, Hongkongu czy Australii.

Spośród nich konkursowe jury wyłoniło dziesiątkę najlepszych. Wśród nich znalazła się dr Joanna Bagniewska, która awans wywalczyła podczas rozgrywanego w środę finału.

W swoim wystąpieniu mówiła w jaki sposób ludzki organizm rozpoznaje, że jest noc i możemy odpocząć. Jakie znaczenie w tym procesie odgrywa melatonina, z jak drastycznymi skutkami długiego snu muszą się liczyć chomiki i czy na mężczyzn mogą czyhać podobne zagrożenia.

Dr Bagniewska jest zoologiem, a wykłada ekologię i bioróżnorodność na Nottingham Trent University. Na swoim koncie ma już osiągnięcia krasomówcze. Pierwszym z nich była nagroda w szkolnym konkursie w Szanghaju, podczas którego wygłosiła mowę po chińsku.

 Doktorat, który obroniła na Uniwersytecie Oksfordzkim, dotyczył biotelemetrii, czyli dyskretnego podglądactwa prywatnego życia dzikich zwierząt. Jej ostatni projekt dotyczył wykrywania narkotyków przez pszczoły. Właśnie temu zagadnieniu poświęcone będzie jej finałowe wystąpienie. Wraz z Polką do finału dostali się: reprezentant krajów Beneluxu Padraic Flood, David Davila z Francji, Caroline Shenton-Taylor z Wielkiej Brytanii oraz Ting Ding Li z Hongkongu.

Po pierwszym, rozgrywanym we wtorek, półfinale miejsca w dziesiątce najlepszych zapewnili sobie już: Marco Ferrigo z Włoch, Bogdan Ghiorghiu z Bułgarii, Hiszpan Ricardo Moure Ortega, Jennifer Fowlie ze Szwajcarii oraz reprezentujący Stany Zjednocznone Lyl Tomlinson.

Po raz pierwszy konkurs FameLab zorganizowano w 2005 r. w Wielkiej Brytanii w ramach Cheltenham Science Festival. Polską edycję od trzech lat współorganizują Centrum Nauki Kopernik i British Council.

Onet.pl