Dr Joanna Bagniewska z Nottingham Trent University awansowała do ścisłego finału konkursu FameLab, który odbywa się w Wielkiej Brytanii. O zwycięstwo powalczy dzisiaj wieczorem z dziewięcioma innymi naukowcami.
W światowym finale zawodów rozgrywanych między 3 a 5 czerwca w brytyjskim Cheltenham wzięło udział 23 naukowców zarówno z krajów europejskich, ale też z Republiki Południowej Afryki, USA, Hongkongu czy Australii.
Spośród nich konkursowe jury wyłoniło dziesiątkę najlepszych. Wśród nich znalazła się dr Joanna Bagniewska, która awans wywalczyła podczas rozgrywanego w środę finału.
W swoim wystąpieniu mówiła w jaki sposób ludzki organizm rozpoznaje, że jest noc i możemy odpocząć. Jakie znaczenie w tym procesie odgrywa melatonina, z jak drastycznymi skutkami długiego snu muszą się liczyć chomiki i czy na mężczyzn mogą czyhać podobne zagrożenia.
Dr Bagniewska jest zoologiem, a wykłada ekologię i bioróżnorodność na Nottingham Trent University. Na swoim koncie ma już osiągnięcia krasomówcze. Pierwszym z nich była nagroda w szkolnym konkursie w Szanghaju, podczas którego wygłosiła mowę po chińsku.
Po pierwszym, rozgrywanym we wtorek, półfinale miejsca w dziesiątce najlepszych zapewnili sobie już: Marco Ferrigo z Włoch, Bogdan Ghiorghiu z Bułgarii, Hiszpan Ricardo Moure Ortega, Jennifer Fowlie ze Szwajcarii oraz reprezentujący Stany Zjednocznone Lyl Tomlinson.
Po raz pierwszy konkurs FameLab zorganizowano w 2005 r. w Wielkiej Brytanii w ramach Cheltenham Science Festival. Polską edycję od trzech lat współorganizują Centrum Nauki Kopernik i British Council.