Dr Joanna Bagniewska – finalistka plebiscytu #Polka100

Rozmowa z Marią Wieczorkiewicz dla Polskiego Radia dla Zagranicy

W ramach plebiscytu #Polka100 wyłonionych zostało 18 zwyczajnych lecz wyjątkowych kobiet

Dr Joanna BagniewskaFoto: materiały prasowe

Przyznanie kobietom prawa do głosowania oraz sprawowania funkcji wyborczych było jedną z najistotniejszych decyzji podjętych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. W ten sposób Naczelnik Państwa Józef Piłsudski uhonorował wieloletnie starania Polek o ich prawa wyborcze oraz docenił rolę jaką odegrały w odzyskaniu polskiej niepodległości w czasie zaborów.

W 1918 r. pierwsze prawa wyborcze zostały również nadane kobietom w Wielkiej Brytanii.

Z okazji 100. rocznicy tych wydarzeń, Ambasada RP w Londynie postanowiła przedstawić cykl historii współczesnych Polek, które swoją pracą i zaangażowaniem na co dzień przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski na wyspach brytyjskich.

W ramach plebiscytu #Polka100 wyłonionych zostało 18 zwyczajnych lecz wyjątkowych kobiet, które inspirują społeczność polską w Wielkiej Brytanii. Laureatki plebiscytu reprezentują szerokie spektrum zawodów wykonywanych przez polskie kobiety w Wielkiej Brytanii – znalazły się wśród nich pilotka, działaczki polonijne, inżynier budująca metro, analityk energetyczny czy piłkarka młodzieżowa oraz rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy, dr Joanna Bagniewska – zoolog, wykładowczyni, popularyzator nauki.

O swojej pasji – nauce i jej popularyzacji oraz godzeniu życia zawodowego z prywatnym, sztuce wcale niełatwej także w Wielkiej Brytanii – Joanna Bagniewska opowiedziała Marii Wieczorkiewicz.