Polka wyróżniona w międzynarodowym finale FameLab!

crazynauka1

Dr Joanna Bagniewska w finale międzynarodowej edycji FameLab zdobyła nagrodę przyznawaną przez laureatów poprzednich edycji tego konkursu. Wyłania on najlepszych mówców spośród młodych naukowców. Gratulacje dla reprezentantki Polski!

Dr Bagniewska jest zoologiem zatrudnionym na Nottingham Trent University. Swoje finałowe wystąpienie poświęciła wykrywaniu narkotyków przez pszczoły, co wcześniej osobiście badała. Okazało się wówczas, że pszczoły potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Można wytrenować je tak, aby czując w próbce powietrza zapach heroiny czy kokainy, wysuwały zwinięty w rurkę języczek. Czyżby pszczoły miały pozbawić zajęcia psy lotniskowe?

O poszukujących narokotyków pszczołach i o jądrach zmniejszających się od nadmiaru snu rozmawialiśmy z dr Bagniewską na antenie TOK FM, podczas naszej audycji Homo Science 17 maja 2014 roku. Nagranie można znaleźć tutaj.

Pierwsze miejsce w konkursie FameLab zdobył Padraic Flood reprezentujący Benelux, doktorant holenderskiego Wageningen University. W swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu fotosyntezy dla życia na Ziemi.

Aleksandra Stanisławska, Crazy Nauka